Po slabem mesecu tekmovalnega premora alpski deskarji in deskarke sezono svetovnega pokala nadaljujejo v Avstriji. V Bad Gasteinu na Solnograškem bo v torek na sporedu posamični, dan kasneje pa še ekipni paralelni slalom. Prvi dan bodo slovenske barve zastopali Rok Marguč, Tim Mastnak, Žan Košir in Gloria Kotnik, drugi dan pa na ekipni preizkušnji Kotnikova ter Košir.
Gloria Kotnik v novo leto vstopa kot vodilna deskarka v paralelnih disciplinah. (Foto: Miha Matavž)
Bad Gastein bo letos deskarski svetovni pokal gostil že triindvajseto leto zapored. Od leta 2001 dalje so izvedli 20 deskarskih krosov in 52 paralelnih slalomov. Največ nastopov na nekaj več kot 260 metrov dolgi progi Bucheben sta doslej zabeležila domača veterana Andreas Prommegger (33) in Claudia Riegler (32), največ zmag (5) pa ima Švicarka Patrizia Kummer. Vsi trije bodo na štartu tudi letos. Prvo omenjeni – aktualni nosilec rumene majice vodilnega v paralelnih disciplinah – bo tudi med glavnimi favoriti za zmago. Medtem ko je »rumeni« v moški konkurenci v Bad Gasteinu že zmagal (leta 2013), pa aktualni »rumeni« v ženski konkurenci to (še) ni uspelo. Gloria Kotnik (v skupnem seštevku vodi pred Švicarko Julie Zogg in Poljakinjo Aleksandro Krol) je na tekmi svetovnega pokala v Bad Gasteinu debitirala leta 2006 (leto kasneje je bila na mladinskem svetovnem prvenstvu na tem prizorišču v slalomu četrta), preboj med elitno šestnajsterico, ki nastopi v izločilnih dvobojih, pa ji je prvič uspel leta 2019, ko je zasedla 13. mesto. Lahko Velenjčanka ponovi ali preseže uvrstitev izpred štirih let? Izvedeli bomo v torek nekaj pred 16. uro, ko bodo zaključne kvalifikacije. Finale najboljše šestnajsterice bo pod žarometi, ob 18.30 uri. Poleg Kotnikove ima večerni nastop v mislih seveda tudi moška trojka, ki ji izkušenj na Buchebnu ne manjka. Trenutno najvišje uvrščeni Slovenec (10.) v skupnem seštevku svetovnega pokala, Tim Mastnak, bo v torek na slalomski klasiki vknjižil trinajsti posamični nastop v svetovnem pokalu, finalist je bil dvakrat in sicer leta 2016 (14. mesto) in štiri leta kasneje (16. mesto). Bolj uspešna od mlajšega kolega sta bila v Bad Gasteinu Žan Košir in Rok Marguč. Tržičanu se v desetih nastopih le trikrat ni uspelo uvrstiti v finale, kar dvakrat (na drugi tekmi leta 2013 ter leta 2015) je zmagal in bil še dvakrat na stopničkah (3. mesto na prvi tekmi leta 2013, ko je zmagal Prommegger in 2. mesto leto kasneje). Tudi Laščan (16 nastopov) je v Bad Gasteinu že stal na zmagovalnem odru (2008, 3. mesto) in bil dvakrat (2011 in 2014) tik pod njim. Poleg Žana Koširja in Roka Marguča sta na stopničkah na Solnograškem stala še dva Slovenca (Dejan Košir je zmagal leta 2002 in 2004, Rok Flander pa je bil leta 2012 tretji).
Lani so vsa prva mesta osvojili domačini. V ženski konkurenci Daniela Ulbing, v moški Arvid Auner ter na tekmi mešanih dvojic Auner v paru z Julio Dujmovits. Na ekipni tekmi lani Slovenija ni nastopila, brez finalistov pa smo bili tudi na posamični. Še najvišje sta bila Kotnikova in Košir (oba 20. mesto), ki bosta moči združila na letošnji ekipni tekmi (sreda 11.1. ob 12:45)
Izjave:
Jure Hafner, strokovni vodja paralelnih disciplin (MP3): »Pred novim letom smo trenirali doma in sicer na Krvavcu in Rogli, nato pa smo bili zaradi spomladanskih razmer primorani iskati ustrezne pogoje v tujini. Zadnji sklop treningov smo opravili v italijanskem Kronplatzu, kjer so bili tudi Italijani in Švicarji. Bad Gastein? Specifična tekma, pogoji so praviloma zelo težki, zato bodo našim – so med starejšimi – vse izkušnje prišle še kako prav.«
Tim Mastnak (MP3): »Seveda se vselim novih tekem po slabem mesecu tekmovalnega premora. Žal ta hip nisem v najboljšem stanju, jemljem antibiotike. Bom pa nastopil in skušal »izvleči« največ. Občutki , tako slalomski kot veleslalomski, na snegu na zadnjih treningih so bili zelo dobri, treningi kakovostni. Treniral sem na Rogli in pa z nemško reprezentanco v Dolomitih. Bad Gastein ni ravno moje najuspešnejše prizorišče, a zato toliko večji izziv. Bo pa že takoj zatem na sporedu »moj« Scuol!«
Žan Košir (MP3): »Bad Gastein? Uf, veliko simbolike in lepi spomini. Sloveniji najbližje prizorišče. Vedno je bilo veliko mojih navijačev. Letos bo minilo deset let od enega izmed vrhuncev v moji karieri, ko so me navijači ob zmagi dvignili na ramena. Zadnja leta nisem bil ravno uspešen, torej je že čas za nek nov vidnejši dosežek!«
Jure Hafner poudarja, da so v Bad Gasteinu zaradi specifičnih razmer izkušnje še kako pomembne. (Foto: Miha Matavž)