SMUČARSKA ZVEZA SLOVENIJE IN ORGANIZACIJSKI ODBOR POKLJUKA SOUSTVARJATA PRIHODNOST ZIMSKIH ŠPORTOV V PROJEKTU SIEPPUR

Smučarska zveza Slovenije skupaj z Organizacijskim odborom Pokljuka s ponosom sodelujeta v mednarodnem evropskem projektu SIEPPUR – Sustainable Snow Management, ki je bil v zadnjih treh letih posvečen razvoju trajnostnih rešitev za učinkovito upravljanje snega v času podnebnih sprememb. Projekt je nastal kot odgovor na vse večjo negotovost naravnih zimskih pogojev, s katerimi se soočajo zimski športi po vsej Evropi in svetu.

V okviru projekta so se povezali ključni akterji s področja športa, znanosti, lokalnih skupnosti in energetike. Poleg Smučarske zveze Slovenije in OO Pokljuka v projektu sodelujejo še: Mednarodna biatlonska zveza (IBU) kot vodilni partner, švedsko inovacijsko središče za šport in aktivnosti na prostem Peak 63, vodilni švicarski center za raziskave snega, plazov in zimskih športov WSL Inštitut za sneg in plazove (SLF), Švedska biatlonska zveza s podjetjem Svenskt Skidskytte AB (SSSAB), Poljska biatlonska zveza (PZB) in Sustainable Mountain Alliance (SMA) je mednarodna neprofitna organizacija s sedežem v Švici, ki spodbuja prehod k trajnostnemu športu in turizmu v gorskih območjih ter deli inovativne rešitve za prilagajanje podnebnim spremembam.

Zaključni dogodek: Sustainable Snow Summit 2025

Po treh letih sodelovanja, izmenjave znanja in preizkušanja inovativnih pristopov, se projekt SIEPPUR zaključuje z osrednjo konferenco Sustainable Snow Summit 2025, ki bo potekala 7. maja 2025. Dogodek bo priložnost, da se na enem mestu zberejo strokovnjaki, raziskovalci, športni delavci in organizatorji prireditev ter skupaj razpravljajo o prihodnosti snežnih športov v času podnebnih sprememb.

Udeležba je brezplačna, vendar je za zagotovitev svojega mesta potrebna predhodna registracija. 👉 Prijavite se tukaj 

Za vse, ki se dogodka ne morejo udeležiti v živo, bo na voljo tudi spletni prenos.

Celovit pristop k trajnostnemu upravljanju snega

Osrednje vodilo projekta SIEPPUR je bilo oblikovati celostne pristope za upravljanje s snegom, ki bodo dolgoročno vzdržni in prijazni do okolja, hkrati pa bodo omogočili zanesljivo izvajanje tekmovanj in treningov tudi v prihodnjih desetletjih. Trajnostno upravljanje snega vključuje vse faze – od zasneževanja, skladiščenja in transporta snega, do priprave in vzdrževanja prog v različnih vremenskih pogojih.

Poseben poudarek je bil namenjen racionalni rabi virov, kot sta voda in elektrika ter čim manjšemu vplivu na naravno okolje. Z uvajanjem sodobne zasneževalne tehnologije, optimizacijo infrastrukture in uporabo obnovljivih virov energije se zmanjšujejo emisije toplogrednih plinov, kar je eden ključnih ciljev projekta.

Strojno izdelan sneg kot nuja in priložnost

Ker se danes vse tekme svetovnega pokala v biatlonu odvijajo na tehničnem snegu, je projekt raziskoval možnosti, kako ta proces narediti čim bolj učinkovit in okoljsko nevtralen. Prehod na sto-odstotno uporabo obnovljive energije za zasneževanje, uporaba naravnih vodnih virov brez preseganja dovoljenih količin ter izkoriščanje ribnikov in kaskad kot naravnih hladilnih sistemov so med ključnimi priporočili.

Takšne rešitve ne le zmanjšujejo vpliv na naravo, temveč omogočajo tudi bolj predvidljivo in stabilno izvedbo zimskih športnih prireditev, kar je za organizatorje tekmovanj, kot je Pokljuka, izrednega pomena.

Skladiščenje snega – premostitev med sezonami

Poleg zasneževanja je bil pomemben del projekta tudi razvoj dobrih praks za poletno skladiščenje snega, ki se je kot metoda začel uporabljati že v začetku 2000-ih. Danes številni nordijski in biatlonski centri shranjujejo sneg iz prejšnje zime, da bi zagotovili zanesljive pogoje na začetku nove sezone.

Učinkovito skladiščenje zahteva uporabo ustreznih prekrivnih materialov, kot so lesni sekanci, žagovina ali drugi izolacijski materiali, ki ohranijo čim večji delež snega – idealno med 70 in 90 odstotki. Projekt je raziskoval tudi nove materiale, ki bi omogočili boljše ravnovesje med izolativnostjo, stroškovno učinkovitostjo in enostavnostjo uporabe. Hkrati je bil razvit koncept distribucije snega, ki temelji na analizah zgodovinskih podatkov o temperaturah in taljenju, s ciljem čim boljše izrabe shranjene količine.

Smučarska zveza Slovenije in Organizacijski odbor Pokljuka ostajata trdno zavezana trajnostnemu razvoju in aktivno prispevata k iskanju rešitev, ki bodo omogočile, da bodo tudi prihodnje generacije lahko uživale v čarobnosti zimskih športov – v sozvočju z naravo.

Deli novico

Triglav-BIA
Telekom-BIA
NLB-BIA
Argeta-BIA
VERIGA_1280x640
LUMAR_1280x640
AHKranj-BIA
logo_stave_1280x640
Europlakat_K2
Slovenska_vojska-BIA
1.F. PREUSS1278
2.L. JEANMONNOT1258
3.J. SIMON902
23.A. LAMPIC332
55.P. KLEMENCIC77
64.L. REPINC59
1.S. LAEGREID1291
2.J. BOE1173
3.E. PERROT926
10.J. FAK618
50.M. DOVZAN72
65.L. PLANKO23
73.A. VIDMAR13