Akcija Šolar na smuči 2025 uspešno zaključena – skoraj 6.000 otrok prvič na snegu!

Akcija Šolar na smuči 2025 se zaključuje z izjemnimi rezultati! Letos je v okviru akcije, ki je namenjena smučarskemu opismenjevanju osnovnošolcev, sodelovalo kar 123 osnovnih šol iz vse Slovenije. Skupaj smo na snežne strmine in tekaške proge popeljali skoraj 6.000 otrok iz vse Slovenije, ki so pod vodstvom učiteljev alpskega smučanja in teka na smučeh doživeli čar zimskih športov.

Ključna vrednota akcije, ki se izvaja v sodelovanju Ministrstva za vzgojo in izobraževanje, Smučarske zveze Slovenije, Zavoda za šport RS Planica in Policije, ostaja omogočanje dostopa do smučanja vsem otrokom, ne glede na socialno ozadje.

Janja Zupančič, državna sekretarka na Ministrstvu za vzgojo in izobraževanje je ob zaključku letošnje akcije povedala: »Vesela sem, da smo uspešno zaključili najuspešnejšo sezono akcije Šolar na smuči. Ta projekt, ki ga podpirajo Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje, Zavod za šport Planica, Ministrstvo za notranje zadeve – Policija ter Smučarska zveza Slovenije, je ključnega pomena za ozaveščanje in spodbujanje smučanja med osnovnošolci. Letos smo zabeležili rekordno udeležbo, saj je v teku na smučeh sodelovalo 39 šol in skoraj 2.000 učencev, v alpskem smučanju pa 84 šol in skoraj 4.000 učencev.

Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje je projekt podprlo s 180.000 evri, saj verjamemo, da je vključevanje otrok v smučarske aktivnosti izjemnega pomena – ne le za razvoj njihovih športnih veščin, temveč tudi za spodbujanje gibanja na prostem, kar pozitivno vpliva na njihov psihofizični razvoj. Akcija omogoča smučarsko izkušnjo tudi otrokom iz socialno šibkejših okolij, krepi socialne veščine in odpira možnosti za razvoj znanja. Glede na izjemen odziv osnovnih šol bomo akcijo podpirali tudi v prihodnje, saj želimo, da smučanje ostane dostopno čim širšemu krogu otrok.«

Alojz Sladič in Janja Zupančič na novinarski konferenci. Foto: Sloski

Dosežki akcije 2025

• 123 sodelujočih osnovnih šol iz različnih krajev Slovenije,
• 5.777 otrok, ki so spoznali osnove alpskega smučanja in teka na smučeh
• 16 sodelujočih smučarskih in tekaških centrov

Franci Petek, direktor Zavoda za šport RS Planica dodaja: »Akcija Šolar na smuči je skozi leta postala pomemben del našega prizadevanja za spodbujanje telesne dejavnosti med mladimi. Veseli nas, da Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje prepoznava pomen projekta in ga vse bolj podpira. Letos smo prvič videli konkretne učinke večjega vložka v otroke in učence, kar se kaže v rekordni udeležbi.

Kot koordinator projekta opažamo, da imamo še vedno veliko priložnosti za nadgradnjo – zlasti na področju informiranja šol. Naš cilj je, da bi v prihodnje vključili še več otrok in jim omogočili prvo smučarsko izkušnjo. Smučanje ima v Sloveniji močno tradicijo, in kljub izzivom, ki jih prinašajo podnebne spremembe, verjamemo, da bodo smučarski centri še naprej omogočali izvajanje tega projekta.
Še posebej pomembno se nam zdi, da otroci ne le spoznajo smučanje, ampak se tudi naučijo varnega obnašanja na smučiščih. Zato gre posebna zahvala policiji, ki že vrsto let skrbi za preventivo in ozaveščanje. Prav tako se zahvaljujemo Smučarski zvezi Slovenije, ki s strokovnimi učitelji otrokom omogoča kakovostno učenje. Prepričani smo, da ima ta projekt svetlo prihodnost in da bomo skupaj še naprej skrbeli za smučarsko izobrazbo mladih.«

Uroš Zupan, direktor SZS (levo), Franci Petek (v sredini) in Alojz Sladič, Policija (desno). Foto: Sloski

Akcija, ki pušča trajen pečat

Poleg spodbujanja športa in zdravega načina življenja akcija Šolar na smuči dolgoročno vpliva tudi na širjenje slovenske smučarske družine. Smučarska društva in šole so s pomočjo projekta dobila priložnost približati svoj šport mlajšim generacijam ter jim ponuditi varen in zabaven vstop v svet zimskih aktivnosti.

Uroš Zupan, direktor Smučarske zveze Slovenije akcijo ocenjuje »Smučarska zveza Slovenije se že vrsto let zavzema za dostopnost smučanja in širjenje smučarskega znanja med mladimi. Projekt Šolar na smuči ima pri tem ključno vlogo, saj otrokom omogoča prvi stik s smučanjem in jih motivira, da se kasneje morda še bolj vključijo v ta šport.
Letos smo dosegli pomemben mejnik, saj smo s projektom dosegli skoraj polovico celotne generacije šolskih otrok. Naša želja je, da bi v prihodnje pritegnili še več šol in učencev, zato se bomo še bolj posvetili informiranju staršev, ravnateljev in športnih pedagogov. Projekt je odlično organiziran, šole morajo poskrbeti le za prevoz, vse ostalo je urejeno.

Hvaležni smo tudi našima ambasadorjema, vrhunskima športnikoma, ki s svojo prisotnostjo na dogodkih dodatno motivirata otroke. Nenazadnje pa gre posebna zahvala tudi medijem, ki so nam pomagali širiti glas o projektu in ozaveščati javnost o njegovem pomenu. Veseli nas, da Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje projekt prepoznava kot pomembno investicijo v prihodnost slovenskega smučanja.«

Varnost na prvem mestu

Pomemben poudarek letošnje akcije je bil namenjen tudi ozaveščanju o varnosti na smučiščih, pri čemer je aktivno sodelovala tudi Policija. Na posameznih dogodkih so policisti otrokom predstavili pravila varnega smučanja in pomen odgovornega ravnanja na smučiščih.

Alojz Sladič, vodja Oddelka za splošno varnost in varnostno načrtovanje pri Policiji izpostavlja: »Policija že deset let aktivno sodeluje v projektu Šolar na smuči, saj smatramo, da je ozaveščanje o varnosti na smučiščih ključnega pomena. Naša naloga je, da otrokom na prijazen in njim dostopen način predstavimo pravila varnega smučanja in jih naučimo odgovornega obnašanja na smučiščih.

Na žalost vsako leto obravnavamo nesreče, v katerih so udeleženi otroci. Gre za približno en avtobus otrok letno, pri čemer so poškodbe pogosto resnejše. Prav zato je naš cilj, da s preventivnimi ukrepi in prisotnostjo policistov smučarjev na smučiščih zmanjšamo število nesreč ter dvignemo varnostno kulturo.

V Sloveniji imamo trenutno okoli 100 policistov smučarjev, ki delujejo na večjih smučiščih in skrbijo za preventivne aktivnosti. Naša vloga je opozarjanje na nevarnosti, spodbujanje odgovornega vedenja ter sodelovanje z upravljavci smučišč pri zagotavljanju varnosti.
Zahvaljujemo se Ministrstvu za vzgojo in izobraževanje, Smučarski zvezi Slovenije, Zavodu za šport Planica ter ostalim partnerjem, ki omogočajo izvedbo tega pomembnega projekta. Verjamemo, da bomo s skupnimi prizadevanji še naprej uspešno ozaveščali in izobraževali mlade smučarje ter skrbeli za varnost na slovenskih smučiščih.«

Petra Majdič in Jure Košir, ambasadorja akcije Šolar na smuči. Foto: Sloski

Podpora vrhunskih športnikov

Velik doprinos k uspehu akcije sta dala tudi ambasadorja projekta – nekdanja vrhunska športnika Petra Majdič in Jure Košir. S svojo predanostjo sta otroke navduševala in jih spodbujala k redni telesni aktivnosti ter odgovornemu ravnanju na snegu.

Jure Košir: “Zelo sem vesel, da sodelujem pri tej akciji že od samega začetka in da se je v zadnjih letih pridružila tudi druga disciplina – tek na smučeh – ter s tem tudi Petra Majdič. To je še posebej pomembno za mlajše otroke, saj živimo v okolju z bogato smučarsko zgodovino, številnimi smučarskimi centri in tradicijo zimskih športov. Naša naloga je, da otrokom pokažemo, kaj vse se da tukaj početi, kako se naučiti smučati in kako lahko na snegu kakovostno preživljajo prosti čas.

Odzivi otrok so izjemni. Ko vidiš otroka, ki prvič obuje smučarske čevlje, prime palice in že v enem dnevu zdrsi po snegu, dobiš občutek, da ta projekt resnično dosega svoj namen. To veselje in navdušenje sta nalezljiva!

Zato velika zahvala vsem, ki podpirate to akcijo – še posebej Urošu Zupanu, ki je postavil temelje tega projekta. Dejansko smo nekaj takega potrebovali in ga bomo potrebovali tudi v prihodnje. Upam, da bo ta projekt še naprej rastel in omogočil še več otrokom prvi stik s smučanjem ter veselje do zimskih športov!”

Petra Majdič: “Tek na smučeh je šport, ki otrokom ponuja izjemno izkušnjo – gibanje na svežem zraku, vztrajnost, odpornost na izzive in predvsem ogromno veselja. Šolar na smuči je odličen projekt, ki otrokom omogoča, da se s tekom na smučeh srečajo na nevsiljiv in zabaven način, ne glede na vremenske pogoje.

Spominjam se dogodka na Soriški Planini, ko je bilo vreme res zahtevno – dež, megla, veter. Iskreno, pomislila sem, kako bo otrokom v takšnih razmerah. Ampak na koncu niso želeli dol s smuči! Njihova energija in vztrajnost sta bila neverjetna. To je čar tega športa – otroci se skozi izkušnjo učijo, kako premagovati ovire in pridobivati samozavest.

Tek na smučeh ni samo šport, ampak tudi odlično orodje za vzgojo vztrajnosti in discipline. Vidim, kako se otroci v nekaj urah spremenijo – od negotovih začetnikov do ponosnih malih športnikov, ki so premagali izzive in spoznali novo obliko gibanja.

Hvala vsem, ki omogočate ta projekt! Moja želja za prihodnje je, da naslednje leto vključimo vsaj 10.000 otrok – in prepričana sem, da se bodo mnogi želeli vrniti, saj je tek na smučeh res nekaj posebnega.”

Z uspešno zaključenim projektom že zremo v prihodnost in si prizadevamo, da bi akcija tudi v prihodnje dosegala vse več otrok in jim omogočila nepozabne snežne izkušnje!

Deli novico