Predolimpijska sezona 2024/25 je slovenskim ljubiteljem in ljubiteljicam zimskih športov prinesla obilo razlogov za veselje, naši športniki in športnice so nas razveseljevali v vseh disciplinah, ki delujejo pod okriljem Smučarske zveze Slovenije, piko na i pa so postavili smučarski skakalci in skakalke na svetovnem prvenstvu v Trondheimu ter brata Nika in Domen Prevc, ki sta postavila nova svetovna rekorda v smučarskih poletih – 236 in 254,5 metrov.

Osrednja junakinja zimskih svetovnih pokalov 2024/25 je Nika Prevc, ki je kot tretja skakalka v zgodovini ženskega svetovnega pokala v smučarskih skokih drugič zapored osvojila veliki kristalni globus – tokrat na veličasten način, s številnimi rekordi. Sezono je v Lahtiju sklenila z rekordno prednostjo pred konkurenco, njen števec zmag v eni sezoni se je ustavil pri 15, od 7. februarja 2025 naprej ni poznala poraza, dobila je kar deset zaporednih tekem, vmes še dve na svetovnem prvenstvu v Trondheimu, kjer se je veselila še srebrnega odličja na mešani ekipni tekmi skupaj z Emo Klinec, Anžetom Laniškom in Domnom Prevcem. Po lanskoletni prvi izkušnji z letenjem na smučeh, je letos dokazala, da ji tudi v tej prvini ni para – v Vikersundu je kot druga Slovenka postavila ženski svetovni rekord, dvakrat je letela do 236 metrov.

Skakalci so v polnem sijaju zablesteli na svetovnem prvenstvu, kjer je Domen Prevc postal dvakratni svetovni prvak, varovanci Roberta Hrgote so tako nepričakovano ponovili dosežka iz Planice na posamični in ekipni preizkušnji, kjer so se z zlatom okitili še Anže Lanišek, Timi Zajc in Lovro Kos. Ob posamičnih zmagah Timija Zajca, Domna Prevca in Anžeta Laniška, ki sta prvič zmagala tudi v Planici, je piko na i fantastični zimi ob zadnjem poletu v sezoni postavil Domen z novim svetovnim rekordom na letalnici bratov Gorišek v Planici je poletel 254,5 metrov! Po štirinajstih letih se je rekord znova vrnil domov.
Črto pod sezono skakalna tabora lahko potegneta z velikim veseljem, zabeležila sta 79 uvrstitev med deseterico, kar 39 na zmagovalni oder, 22-krat od tega na najvišjo stopničko!
SMUČARSKI SKOKI – 22 zmag, 39 uvrstitev na stopničke, 79 uvrstitev med najboljših 10
Sezona, ki si jo bomo prav tako zapomnili, je tudi za biatlonskim taborom. Za vrhunec sta poskrbela Anamarija Lampič in predvsem Jakov Fak, ki je ob zadnjem nastopu na domači Pokljuki ugnal vso konkurenco! Prešernega nasmeška pa smo se nalezli tudi po premiernih stopničkah Anamarije Lampič, ki je pred domačo publiko pritekla na 3. mesto, podobno kot decembra v francoskem Annecyju. Skupno sta naši reprezentanci vpisali 18 uvrstitev med najboljšo deseterico, polovico od tega med najboljšo peterico.
BIATLON – 1 zmaga, 3 uvrstitve na stopničke, 18 uvrstitev med najboljših 10
Brez zmag ni šlo niti v deskanju na snegu. Tim Mastnak je zablestel takoj na uvodu sezone v Yanqing na Kitajskem, oblekel je tudi majico vodilnega v skupni razvrstitvi, le nekaj dni kasneje je bil na stopničkah tudi v Carezzi, kjer je bil poražen šele v finalni vožnji. Z dvema uvrstitvama na 10. mesto je svoj pečat pustil tudi na svetovnem prvenstvu v švicarskem Engadinu. Sredi februarja je bil boljši od vse konkurence še Žan Košir v Val St. Comeju, z zmago v Kanadi je poskrbel še za tretje slovenske stopničke v tej zimi na tretji različni celini. Omenjena deskarja sta z Glorio Kotnik poskrbela za 17 uvrstitev med deseterico v predolimpijski zimi.
DESKANJE NA SNEGU – 2 zmagi, 3 uvrstitve na stopničke, 17 uvrstitev med najboljših 10
Blizu zmage, so bili tokrat alpski smučarji in smučarke. Sezona preboja med najboljše na svetu je za smukačem Miho Hrobatom. Kranjčan je začel s 3. mestom v Beaver Creaku, izjemen dosežek je ponovil v slovitem Wengnu, da je izjemen tudi v superveleslalomu, je potrdil tik pred koncem sezone v Kvitfjellu prav tako s tretjim mestom. Bolje, kot je končal sezono, jo je v ZDA začel Žan Kranjec, naš najboljši veleslalomist zadnjega desetletja, ob omenjenih stopničkah, je še štirikrat končal med deseterico v tej sezoni. Za izjemno motivacijo ob vstopu v najpomembnejšo sezono štiriletnega cikla je prav na sklepni tekmi zime v ameriškem Sun Valleyju poskrbela Andreja Slokar, sicer šesta na svetovnem prvenstvu v slalomu v Saalbachu, ki je med slalomskimi količki zasedla 3. mesto. Ob vsem naštetem, so naši alpski smučarji in smučarke 25-krat zasedli mesta med prvo deseterico uvrščenih.
ALPSKO SMUČANJE – 5 uvrstitev na stopničke, 28 uvrstitev med 10
Sijajna sezona članov naše krovne smučarske zveze ima ob vseh naštetih še devet uvrstitev med deseterico – pod eno je v teku na smučeh podpisan Miha Šimenc, pod preostalih osem pa odlična nordijska kombinatorka, Ema Volavšek, ki je v olimpijskem Lillehammerju za nekaj centimetrov po ogorčenem zaključku izgubila boj za stopničke, kljub poškodbi pa je zobe stisnila tudi na svetovnem prvenstvu v Trondheimu, kjer je zaokrožila prvo deseterico uvrščenih.
Ob koncu omenimo še najboljše dosežke generacij, na katere računamo v prihodnosti – skakalci in skakalke so se iz mladinskega svetovnega prvenstva v ameriškem Lake Placidu vrnili s štirimi odličji, blestela je Taja Bodlaj z zlato medaljo na mešani ekipni tekmi skupaj z Žigo Jančarjem, Tino Erzar in Urbanom Šimnicom, na ekipni tekmi mladink je bila srebrna s Tino Erzar, Lucijo Jurgec in Tinkaro Komar, bron pa je osvojila v posamični konkurenci. Skupno ima na mladinskih svetovnih prvenstvih rekordno število odličij – 10! Z dvema medaljama sta se domov vrnila tudi Jančar in Šimnic, ki sta bila skupaj z Nikom Bergantom Smerajcem in Enejem Faletičom še podprvaka na ekipni tekmi. Z bronom na posamični preizkušnji pa je v švedskem Oestersundu navdušila tudi biatlonka Manca Caserman.
Izjemna zimska sezona 2024/25 bo v spominu ostala tudi 109.880 športnim navdušencem, ki so si v živo ogledali domače tekme svetovnega pokala v Kranjski Gori, na Ljubnem, Pokljuki, Rogli in v Planici. Na družbenih omrežjih smo zabeležili več kot 269 milijonov vtisov in 61.680 omemb. Prepoznavnost naših junakov zime je močna tudi v tujini v državah kot so Nemčija, Švica, Italija, Avstrija, Norveška, Poljska in ZDA.
Šolar na smuči – Akcija, ki številnim omogoča prve zavoje na snegu
Skoraj 6.000 otrok je svoje prve korake in zavoje na smučeh opravilo v okviru akcije Šolar na smuči. V akciji je sodelovalo 123 osnovnih šol iz celotne Slovenije.
Sneg ogreje srce
Smučarska zveza Slovenije je preteklo sezono v sodelovanju z Združenjem slovenskih žičničarjev izvedla kampanjo Sneg ogreje srce. Namen akcije Sneg ogreje srce, ki je spremljala letošnjo smučarsko sezono in tako spodbujala obisk zasneženih površin, slovenskih smučišč in tekaških prog ter poudarjala smučanje kot eno od najbolj priljubljenih zimskih aktivnosti pri nas.
Smučanje je izvor slovenske športne strasti, snežni poligoni pa so bistveno več kot le prizorišče tekmovanj – so prostor za gibanje, druženje in ustvarjanje spominov. Skozi akcijo smo želeli sporočiti tudi pomen aktivnega preživljanja časa na snegu, zato so bili na plakatih in digitalnih kreativah ujeti športno obarvani trenutki na snegu. V sklopu kampanje so ustvarili tudi digitalni zemljevid smučarskih in tekaških društev in klubov. Zemljevid je zasnovan z mislijo na družine in mlade, ki iščejo prve korake v svet smučanja ali želijo poglobiti svoje znanje v smučarskih športih.